CHYBY, KTORÝMI SI NIČÍTE ZÁHRADU
Zvykli sme si robiť veci systematicky a veci, ktoré vidíme inde, sme automaticky prijali za svoje. Veľa poznatkov si generačne odovzdávame a medzi správnymi, bohužiaľ, aj tie chybné. Tvoríme rovnako, ako sme to už niekde videli v domnienke, že tak je to správne. Málokedy sme si však položili otázku: Prečo to tak je?
CHYBA: Geotextília v záhone, aby nám nerástla burina
Prioritne bola geotextília vymyslená hlavne pre používanie okolo komunikácií, kde plnila funkciu stabilizácie. Rovnako je dobrá ako separačná vrstva medzi zeminou a štrkom pri chodníkoch, spevnených plochách a pod. Používa sa pri stavbe jazierok a bazénov, aby obmedzila poškodenie jednotlivých vrstiev pred ostrými hranami kameňov.
Má svoje opodstatnenie a využitie. ALE NEPOUŽÍVAJTE JU DO ZÁHONOV !
Televízia, marketing, obchodné centrá, záhradníctva, atď. Bohužiaľ, aj záhradnícke realizačné firmy nám ju stále podvedome podsúvajú za účelom nižšej údržby na svojej záhrade. Samozrejme, že nemáme chuť stále plieť na záhrade a pokiaľ nám sľubujú menej práce, automaticky ju kúpime.
PREČO pod chodníky áno, do záhonov NIE.
- Je vyrábaná z plastu, ktorý sa v pôde nerozkladá, a tak si len zanášame záhradu odpadom.
- Neprepúšťa vlahu do spodných vrstiev pôdy, a tak vzniká pod geotextíliou hotová betónová púšť, ktorú ani nerozrazíte. (Nieto ešte aby sa tam rastlinám darilo.)
- Keď neprepúšťa vplyvy zhora, tak ani zdola. Večer červíky vychádzajú na povrch spracovať lístie a iné zbytky v záhrade. Prekyprujú nám tak pôdu a dostávajú do najhlbších vrstiev kyslík. Červík sa dokáže dostať bez problémov do 1,5 m hĺbky. Kopali ste niekedy tak hlboko?
- Pozreli ste sa niekedy pod geotextíliu po troch rokoch? Poviem vám, čo tam nájdete. Okrem zapečenej pôdy, veľa machu, plesní a húb. Prečo? Pôda nedýcha a pri vlhku je to optimálne prostredie pre tvorbu baktérií.
- Niektoré rastliny majú stratégiu každoročného prežitia vo vysemeňovaní. Geotextíliou im zamedzíme prístup k zemine a jej opätovnému rastu.
- Čerešnička na záver. Kupujete ju, aby ste nemali burinu. Tento účel má len prvý rok, po čase sa na ňu začnú usádzať prachové častice z vetra, dažďa a pod. Vytvorí sa na nej vrstva pôdy. Stačí 1 cm a už si burina vytvára svoje územie, rastie vám rovno na geotextílií.
- Investícia, ktorá ani nie je potrebná. Keď si vyrátate, koľko za ňu zaplatíte + odvoz, práca, a ďalšie. Vyjde vám rovnaká cena, ako by ste si zaplatili záhradníka na jeden deň, keď to bude treba v priebehu roka vyplieť.
GARANTUJEME VÁM, bez nej budú rastliny vitálnejšie, odolnejšie a hlavne väčšie i krajšie.
Aké je riešenie?
Namiesto geotextílie môžete použiť pri zakladaní záhonov namočený novinový papier (nie voskové strany), ktorý rastlinám zadrží vlahu, zníži výpar a po rokoch sa rozloží a bude fungovať ako hnojivo. Naň môžete uložiť mulč (výstelka záhonov na zamedzenie buriny) vo forme ostrohranného lomového štrku, prírodnej nefarbenej štiepky alebo listovky vo výške 5 - 7 cm.
Kúzlo záhonu bez burín tkvie práve v správnej výške mulčovania. Burina sa uchytí len vtedy, keď je v kontakte so zeminou. Vysokým mulčom jej v tom zabránime. Podporíme ešte viac zadržiavanie vody v týchto horúčavách alebo zrýchlime retenciu vody v nadmerných dažďoch. Je to efektívne opatrenie, do ktorého sa oplatí investovať. Takže už žiadne poprašky mulču len aby sme zakryli zeminu.
Ak sa chcete dozvedieť viac, čoskoro pripravíme ďalší článok na tému druhej chyby.
Robme veci správne a naučme to aj ďalších.
Autor: Ing. Katarína Ďurišová