HMYZIE DOMČEKY

13.08.2024

Ak je záhrada vaším koníčkom a srdcom ste nadšenci prírody, určite sa k vám už dostal pojem "hmyzí hotel". Nastáva tu však istý nesúlad s tým, čo v skutočnosti znamená hmyzí domček resp. hotel a tým, čo je nám marketingovo odprezentované. Domčeky, ktoré hrdo a s dobrým úmyslom nakupujeme v obchodoch, alebo si svojpomocne vyrábame podľa najrôznejších návodov na internete, reálne nie sú až tak funkčné. Marketing predaja využíva našu nevedomosť, že takéto hmyzie domovy skoro vôbec neprosperujú. A prečo?

V PRÍRODE SÚ ICH MILIARDY

Pozorovali ste pri prechádzke prírodou na starom dreve mozaiku cestičiek? Nie, neznamená to len prítomnosť lykožrúta po kalamite, takéto drevo nájdete aj v listnatom lese, pretože v prírode fungujú hmyzie domčeky úplne prirodzene prostredníctvom vyvŕtaných dierok. Nepotrebujú mať uložené šišky, piliny, tehly a pod. Všeobecne funguje, že ak chcete prilákať napr. lienky, je nutné kopírovať ich prirodzené útočisko, čo v tomto prípade znamená praskliny či medzery medzi vlhkým drevom a pod kôrou. Poukladané preschnuté šišky, ktoré nedržia vlhkosť ich neprilákajú. Všimli ste si doma takéto domčeky? Ak sú obsadené, tak práve v prevŕtaných dierkach, alebo rúrkach slamy. Všetky ostatné otvory, funkčné mriežky, tehly, šišky a podobne, tie sú nepovšimnuté, pretože tie hmyz nepotrebuje. Tak ako teda? 

PRE KOHO SÚ?

Hmyzie hotely fungujú hlavne pre divé, či samotárske včely a podobný hmyz. Ak chcete tvoriť hmyzie domčeky pre hmyz, úplne postačí, ak do vašej záhrady umiestnite zvislý nenamorený, nenafarbený, nenalakovaný kôl, v ktorom sú navŕtané dierky s rozlične veľkými obvodmi. Treba však dať pozor, aby zadná stena zostala plná, neprevŕtaná, pretože by vznikal prievan. Aby mohli včelstvá navzájom komunikovať, je vhodné umiestniť aspoň dva, tri takéto koly vedľa seba. Je veľmi dôležité, aby bolo použité prírodné drevo, aby nebolo nijakým spôsobom ošetrované. Pokiaľ chceme zaistiť ich dlhšiu životnosť, je doporučené prichytiť na vrchnú časť striešku na odtekanie vody, čím zabránime hnilobnému procesu celého domčeka. Je to jedna z možností funkčného, jednoduchého, minimalistického a taktiež nízko nákladového riešenia, ktoré zvládnu vytvoriť aj deti, stačia k tomu len vrtáky rôznych priemerov. Keby ste si to chceli ozvláštniť a netvoriť len z dreva, môžete tak urobiť prostredníctvom rôznych rúrok a slamiek rozličných hrúbok (pozor, nie však plastových), aj v nich sa dokážu zakukliť a prečkať hmyzí návštevníci.

Na ukážku a inšpiráciu si môžete všimnúť obrázok, ktorý zachytáva, ako sa dá veľmi pekne vytvoriť hmyzí domček na lúke, ako umelecký abstraktný stĺpik, alebo ako efektívny hmyzí domček formou nápisu, či v tvare loga. 

ICH ÚDRŽBA

Netreba však zabúdať, že tak ako si aj my upratujeme svoje príbytky, je nutné udržiavať aj hmyzie domčeky v čistote, pretože starostlivosť o ne, je rovnako dôležitá ako samotná výstavba. Jednotlivé bunky tak treba vyčistiť po predošlej sezóne od nečistôt či plesní (napr. kefkou), aby nový návštevník mal znovu pripravenú svoju komôrku pre úkryt.

Poďme sa teda pustiť do kreatívnej, avšak efektnej tvorby hmyzích hotelov, domčekov, úkrytov, alebo akokoľvek si ich nazvete. Podstatné je, aby naozaj prosperovali a neboli len sloganom.

Autor: Ing. Katarína Ďurišová