Prečo sú stromy tak drahé?

Často krát si neuvedomujeme ako dlho strom rastie, sme zvyknutý na rýchle riešenia. Stromy však delíme podľa veku na krátkoveké (rýchlorastúce vek cca 50 rokov / sú lacnejšie) a dlhoveké (síce pomalý rast, ale vek pokojne 200-500 rokov / drahšia cena). Čiže je to investícia pokojne na tri a viac generácií, niečo čo po nás ostane. Podľa veľkosti, veku a druhu sa odvíja aj ich cena.

V jednoduchosti si musíte zaplatiť celú starostlivosť o strom, ktorú vynaložili záhradníci pri jeho pestovaní. Ak máte záujem už o poriadny 50 ročný strom, tak si vynásobte 50 rokov práce záhradníka a náklady na jeho starostlivosť (závlaha, pletie, prerezávka koreňov, podporné injektáže a pod.).

Príklad: 50 ročný strom, pomaly rastúci stojí cca 40 000 eur + doprava + jeho odborná starostlivosť po dobu 2 rokov, aby sa prijal = CENA

Výber stromu z Nemeckej škôlky

Keď si budete porovnávať rovnaký druh, či vek a cena sa bude líšiť, môže to byť aj tým, aká bola starostlivosť o strom v škôlke. Ak bol strom viac presádzaný s podrezaním koreňov, bude mať lepšie predpoklady na prijatie a aj cenu vyššiu (skratka 3. trieda, 4.trieda a pod.). Rovnako je určujúce, aký hrubý má kmienok (12-14 cm, 14-16 cm, atď.). Tu platí pravidlo: nie je určujúca výška stromu, ale čím hrubší kmienok, tým lepšie. Posledným parametrom je zabalenie koreňov. Buď je strom v kontajnery/v plastovej nádobe zo zeminou a môže sa sadiť aj v lete (skratka K, Ko). Alebo voľno korenný/kde vidíte korene, ten sa sadí len na jar a jeseň (skratka VK/ PK), Ďalšia možnosť je koreň obalený v jutovej textílií sako je vyššie na obrázku. Poslednou možnosťou je kontajner Air pot, ktorý má zatiaľ najlepšie výsledky s prekorenením zemného balu.

Ako to už býva, nie je dôležitá kvantita, ale kvalita. A preto si treba dávať pozor na škôlky, ktoré len rýchlo vypestujú tenučké stromy s maličkým korienkom, ale napriek tomu majú výšku už 2m a viac (takýto strom má nedostatočne vyvinuté pletivá, následkom čoho jeho kmeň časom praskne. Dostavia sa huby, škodcovia a naša cenová, či časová investícia vyjde nazmar).

Mať na záhrade už vysoké stromy je nájdený poklad, či výhra v lotérií.

Často krát sa ale stáva, že si nevážime stromy, ktoré sú na pozemku. Prípadne keď klient na záhrade už aj má stromy a začne stavať dom, tak neprimeranou ochranou stromu o ne príde. Aká je neprimeraná ochrana?

  • Žiadny prejazd ťažkými strojmi po ploche popod korunu stromu, kde má korene a stláčame mu tak kyslík v zemi,
  • Žiadne odery a poškodenia kmeňa,
  • Žiadne vyliate chemických látok v jeho okolí,
  • Žiadne väčšie navážky zeminy ako 15- 20 cm ku kmeňu, či pod korunu stromu.

Ak aj poškodenia nastanú, nemusia sa hneď prejaviť. Stromy si veľa pamätajú a zlým zaobchádzaním Vám začne možno o 10 rokov presychať koruna. Aká je vtedy škoda? Je to v tisíckach, až desaťtisíckrát eur. Niekedy je strom drahší ako celá stavba. Preto si vážme čo nám zasadili naši otcovia, alebo čo mi chceme nechať našim deťom.

Klikni a pozri si video zo škôlky v Nemecku

Strihané stromy do tvaru loga

O viackmenné stromy je čoraz väčší dopyt

Autor: Ing. Katarína Gloneková