Ako je to možné? Veď treba zaplatiť záhradného architekta, ktorý niečo stojí…. To je  prvá myšlienka, ktorá človeka napadne. Treba však brať do úvahy, že dobrým projektom sa dá predísť rôznym komplikáciám, ktoré môžu nastať neskôr. Nehovoriac o tom, že neodborným skúšaním len testujete niekoľko rokov čo na záhrade bude fungovať, namiesto toho aby už záhrada bola zapojená a vy ste si ju naplno užívali.

Uvediem príklad:

Majiteľovi poradili známi, aby si dom posadil o niekoľko centimetrov nižšie a mal tak menšie vstupné schodisko vo svahu. Malo to opodstatnenie a bolo to aj rýchle riešenie, no neporadil sa s architektom a nedomyslel všetky dôsledky. Až čas ukázal, ako sa na základe tohto kroku všetko skomplikovalo a niekoľkonásobne predražilo.
Čo konkrétne?
1. Pribudli presuny zemných hmôt a oporné múry na zadržanie svahu (modelácia terénov je najdrahšia položka záhrady)
2. Zmenenie vsakovacích miest dažďovej vody
3. Nebola tak projektovaná stavba s izoláciami
4. Vytvárala sa na mieru automatická otváracia brána do garáže
5. Zmenil sa spád vjazdu do garáže, čo komplikuje prístup v zimnom období

Čo myslíte o koľko sa navýšila cena? V niekoľkých tisíckach. Majiteľ neušetril nič, len si predĺžil čas do nasťahovania. Po svojej skúsenosti nás neváhal kontaktovať a vyprojektovať celý projekt záhrady. Klient má vyššie počiatočné náklady pri zaplatení záhradného architekta, no predídeným komplikáciám mu ušetrí niekoľkonásobne čas a peniaze.
Sme zvyknutý, že dostávame veci rýchlo a lacno. Často krát, ale tieto veci nemajú hodnotu a dlhú životnosť. My nepredávame zľavy, predávame HODNOTU a jedinečnosť. Záhrada plní funkciu aj niekoľko generácií a ponúka nám spoločné zážitky. Tak prečo do nej neinvestovať? Dobrý projekt stojí na začiatok investíciu, tá sa Vám však vráti.

Ako na to? Stačí nás kontaktovať a dohodnúť si stretnutie na Vašom pozemku. Ak sa chcete na stretnutie pripraviť stačí si prečítať náš článok: Čo sa záhradný architekt pýta?
Tešíme sa na spoločnú spoluprácu.
Autor: tím ateliéru G.Arch