Zvykli sme si automaticky vysádzať do našich záhrad dreviny o ktorých máme pocit, že ich poznáme.
Keď sa povie živý plot … napadne až 80% klientov TUJA, prípadne CYPRUŠTEK. Argumentov je hneď niekoľko: rýchly rast, sú stálozelenné, nie je z nich neporiadok lebo sú to ihličnany, vydržia zimu a samozrejme sú lacné a dostupné v každom záhradníctve (dokonca trh ponúka aj striebristé, žlté, panašované a iné kultivary, aby rozšíril ich ponuku). Niet sa čomu diviť, záhradníci potrebujú mať istotu v ponuke a keď je dopyt, musí byť aj ponuka.

Je tomu naozaj tak? Kým je drevina v dobre kondícií je všetko v poriadku. Problém nastáva, keď drevina začne hnednúť a presychať. Dôvodov môže byť hneď viacero: vzduchová kapsa pri presadení, sucho, zalievanie v najväčších teplotách (tým rastlinu len spálime), jarné mráziky (holomrazy), dlhá snehová prikrývka s výdatnými dažďami zas spôsobia premočenie a vyhnitie koreňov, svetelná a koreňová konkurencia iných drevín, opakovaný psí moč pri kmienku, chémia, a pod. Najnovšie pribudol prostredníctvom škôlok aj škodca z dovolenkovej destinácie Toskánska a keďže Thuja sp. , či Juniperus sp. nie sú našimi domácimi drevinami, čím nemajú u nás prirodzených predátorov.

Viac v článku: Brouk krasec ničí hlavně túje a jalovce

Živý plot z Carpinus betulus, na jeseň nádherne prefarbuje do žltej

Máme však aj inú možnosť. Zvoľme si naše domáce druhy so širokou škálou požiadavok na rýchly, či pomalý rast, od stálozelených po opadavé, od listnatých po ihličnaté. Výber máme široký. A keďže článok je o 50 odtieňoch, ponúkam Vám 50 možných variant druhov, ktoré u nás zdomácneli a poznáme ich už niekoľko generácií:

Aronia melanocarpa, Buddleja sp., Carpinus betulus, Chaenomeles sp., Crataegus laevigata, Crataegus monogyna., Cytisus sp., Corylus avellana, Deutzia sp., Euonymus europaeus, Forsythia sp., Genista tinctoria, Hibiscus syriacus, Hydrangea arborescens, Hydrangea paniculata, Kerria japonica, Kolkwitzia amabilis, Lonicera tatarica, Ligustrum vulgare, Philadelphus coronarius, Potentilla fruticosa, Prunus laurocerasus, Prunus spinosa, Prunus tenella, Ribes alpinum, Ribes grossularia, Ribes nigrum, Ribes rubrum, Ribes sanguineum, Ribes uva- crispa, Rosa arvensis, Rosa canina, Rosa centifolia, Rosa gallica, Rosa spinosissima, Rubus idaeus, Salix sepulcralis, Salix viminalis, Sambucus nigra, Sorbus domestica, Spiraea japonica, Spiraea salicifolia, Staphylea pinnata, Swida sanguinea, Syringa sp., Tamarix parviflora, Taxus baccata, Viburnum opulus, Vitis vinifera, Weidela florida

Po ľavej strane kvitnúci Ligustrum vulgare (vtáči zob). Býva stálozelený s výškou aj 3 m

Autor: Ing. Katarína Gloneková